Kodeks Leicester
– Leonardo Da Vinci

Kodeks składa się z 18 arkuszy papieru, z których każdy jest złożony na pół i zapisany po obu stronach, tworząc kompletny, 72-stronicowy dokument.

Kodeks został napisany przez Leonarda odręcznie w języku włoskim, przy użyciu charakterystycznego pisma lustrzanego i poparty jest obszernymi rysunkami i diagramami.

Niegdyś arkusze Kodeksu były ze sobą zszyte, ale teraz są eksponowane osobno. Po zdobyciu notatek Leonarda przez Billa Gatesa jego strony rozszyto i zeskanowano do postaci cyfrowych plików, po czym każdą kartę wmontowano pomiędzy szklane panele. Kodeks Leicester jest wystawiany publicznie raz w roku, za każdym razem w innym mieście na świecie.

Kodeks Leicester, przez krótki okres znany także pod nazwą Kodeks Hammera, to zbiór pism naukowych Leonarda da Vinci. Kodeks został nazwany na cześć Thomasa Coke'a, pierwszego hrabiego Leicester, który kupił go w 1717 roku. Manuskrypt został sprzedany Billowi Gatesowi w domu aukcyjnym Christie 11 listopada 1994 roku w Nowym Jorku za rekordową cenę 30 802 500 USD (w 2018 r. odpowiadało to równowartości 52 000 000 USD) i jest obecnie najdroższą zakupioną książką w historii.

Kodeks umożliwia nam wgląd w dociekliwy umysł kompletnego artysty renesansu, naukowca i myśliciela, a także w wyjątkowe ilustracje łączące sztukę i naukę z kreatywnością procesu poznawczego.

Manuskrypt nie ma formy jednolitej książki, lecz jest raczej zbiorem notatek, obserwacji i teorii Leonarda o astronomii, właściwościach wody, skał i skamieniałości, powietrza i światła niebieskiego. Poruszane przez niego tematy to: wyjaśnienie, dlaczego skamieliny można znaleźć w górach. Setki lat przed tym, jak tektonika płyt stała się uznaną teorią naukową, Leonardo był przekonany, że góry to niegdyś dna morskie, które stopniowo podnosiły się, dopóki nie uformowały się w systemy górskie.

Ruch wody. Jest to główny wątek Kodeksu Leicester. Leonardo pisał między innymi o przepływie wody w rzekach i o tym, jak wpływają na nią różne przeszkody umieszczone na jej drodze. Ze swoich obserwacji poczynił zalecenia dotyczące budowy mostów i zapobieganiu erozji rzek.

Jasność Księżyca. Leonardo spekulował, że powierzchnia Księżyca jest pokryta wodą, która odbija światło słoneczne. W jego teorii, fale na powierzchni wody powodują odbijanie światła w wielu kierunkach, wyjaśniając tym samym, dlaczego Księżyc nie jest tak jasny jak Słońce. Leonardo tłumaczył, że blada poświata na ciemnej części półksiężyca jest wynikiem światła słonecznego odbitego od Ziemi. Opisał zatem zjawisko „światła popielatego” sto lat przed tym, jak udowodnił to Johannes Kepler.

Dzieło jest artystyczną, naukową kopią oryginału. Wykonane ręcznie niezwykle pracochłonną i skomplikowaną techniką rzeźby w papierze. W procesie wykańczania kart użyto odpowiednich metod werniksowania oraz unikatowych technik nadających dziełu odpowiedni kolor, zapach i strukturę.

Replika jest niewątpliwie wyjątkowym i skończonym dziełem w pełni oddającym cechy, charakter oraz ducha oryginału.

Codescope to interaktywny kiosk z ekranem dotykowym, który pozwala odkryć Kodeks Leicester, notatnik Leonarda da Vinci, zakupiony w 1994 roku przez Billa Gatesa.


Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Bill Gates opowiada o swoim projekcie.

galeria

Kodeks Leicester – Leonardo Da Vinci

Specyfikacja techniczna repliki

  • Tytuł: Kodeks Leicester Leonardo da Vinci
  • Technika: rzeźba w papierze
  • Proces: w pełni manualny
  • Ilość stron: 72
  • Wymiary: 29 cm x 22 cm
  • Papier: Arcoprint 85 gr.
  • Nakład: 199 egzemplarzy
  • Nakład na Polskę: 50 egzemplarzy
  • Akcesoria: suplement/komentarz do dzieła, drewniana stylizowana skrzynia, numerowane opakowanie z naturalnej skóry z pieczęcią lakową, rękawiczki
  • ISBN: 978-83-952639-4-1

stępnik luxury

Kodeks Leicester – Leonardo Da Vinci

Cena:

17.500 PLN

O szczegóły lub dostępność zapytaj pod:

info@mariuszstepnik.com

Twój Partner w Świecie Sztuki i Piękna

Ambasador Domu Emisyjnego Manuscriptum

TOP