Szkice Anatomiczne
– Leonardo Da Vinci

Pięćdziesiąt arkuszy rysunków ludzkiego ciała autorstwa Leonarda, wykonanych pomiędzy 1485 a 1515 rokiem, opartych jest na anatomicznych przekrojach i pokazuje jego nieprzerwanie ewoluujące rozumienie fizjologii.

Szkice pokazują również postęp Leonarda od momentu technicznego opanowania przedmiotu do doskonałego projektu.
W prymitywnych, z punktu widzenia dzisiejszej nauki, warunkach XV wieku i bez przeszkolenia medycznego, ten zadziwiający człowiek nabył wiedzę na temat anatomii człowieka znacznie wyprzedzającą czasy w jakich żył. A badania, w których zapisał swoje odkrycia, są porównywalne do dzieł sztuki, z ich wspaniałymi portretami zewnętrznej formy ludzkiej.

Pierwszą serię kolekcji „Anatomical Drawings” postanowiliśmy rozpocząć od takich szkiców Leonarda jak „Płód w macicy”.

Da Vinci cenił ten szkic bardziej niż inne swoje ilustracje anatomiczne, dostrzegał w swym dziele pewien duchowy wymiar. Wraz z tą pracą oddajemy w Państwa ręce 9 innych szkiców mistrza, którego zmysł obserwacyjny i pamięć fotograficzna sprawiły, że rysunki spod jego ręki były lepsze niż jakiekolwiek wcześniejsze ilustracje anatomiczne.

Szkice zamknięte zostały w oryginalnej, funkcjonalnej i bezpiecznej drewnianej szkatule w kolorze wiśniowym, jeden w ozdobnej ramce, 9 pozostałych w osobnych szufladkach. Niezwykle staranne i ekskluzywne wykończenie sprawia, że kolekcja ta zajmie szczególne miejsce w zbiorach każdego bibliofila, kolekcjonera czy też entuzjasty świata nauki i sztuki.

Malarz, architekt, filozof, muzyk, poeta, odkrywca, matematyk, mechanik, geolog, anatom. Leonardo da Vinci - człowiek renesansu.

Nigdy nie zdobył dyplomu wyższej uczelni, jednak mimo to, tak dogłębnie opanował wiedzę z wielu dziedzin, wielu współczesnych naukowców uważa go za eksperta. Samouk, który do perfekcji opanował sztukę anatomii. Zbadał ludzkie ciało dokładniej niż jakikolwiek inny uczony epoki renesansu. Owocem tego doświadczenia jest seria osiemnastu arkuszy, znana pod tytułem Manuskrypt Anatomiczny A. Zawiera ona ponad 240 wyjątkowo przejrzystych rysunków opatrzonych szczegółowymi opisami.

Seria ta jest uważana za najbardziej ambitny i wnikliwy projekt badań anatomicznych w historii nauk medycznych.

Fascynacja Leonarda ludzkim ciałem, wywodząca się z „prawdziwego z natury” charakteru ilustracji, przeniosła go do kostnic i szpitali we Florencji, gdzie dokonywał sekcji zwłok.

Jako wielki artysta Leonardo miał kilka przewag nad współczesnymi anatomami. Po pierwsze, jako rzeźbiarz, inżynier, architekt, posiadał intuicyjne zrozumienie postaci rzeczy - kiedy dokonał sekcji ciała, mógł bardzo dogłębnie zrozumieć, w jaki sposób różne części ciała współgrają ze sobą i pracują razem.
A potem, jako nieprzeciętny rysownik, zapisał i narysował swoje spostrzeżenia i odkrycia na rysunkach tak zrozumiale i klarownie, że przekazał formę i istotę rzeczy w sposób, w jaki nikt nigdy wcześniej nie był w stanie tego dokonać.

galeria

Szkice Anatomiczne – Leonardo Da Vinci

Seria I „Szkiców anatomicznych”
Leonardo Da Vinci zawiera:

I. PŁÓD W MACICY
II. SERCE, OSKRZELA I NACZYNIA OSKRZELOWE
III. MIĘŚNIE BOKU I TUŁOWIA
IV. MIĘŚNIE NOGI
V. MIĘŚNIE TWARZY I RAMION
VI. SZCZEGÓŁOWY SZKIELET
VII. MIĘŚNIE BARKU, RAMION I SZYI
VIII. KRĘGOSŁUP
IX. GARDŁO I MIĘŚNIE NOGI
X. GŁÓWNE ORGANY I NACZYNIA

Specyfikacja faksymile

  • Papier: preparowany Arcoprint 85g
  • Technika: rzeźba w papierze
  • Proces: w pełni ręczny
  • Liczba szkiców: 10
  • Wymiary: 29 x 22 cm
  • Nakład: limitowany, 500 egzemplarzy
  • Akcesoria: suplement / komentarz do dzieław języku polskim i angielskim, drewniana szkatuła w kolorze wiśniowym z ramką prezentacyjną, każda karta w oddzielnej szufladzie jubilerskiej.
  • ISBN: 978-83-952639-6-5 (I seria)

stępnik luxury

Szkice Anatomiczne – Leonardo Da Vinci

W sprawie ceny i dostępności prosimy o kontakt

- PLN

O szczegóły lub dostępność zapytaj pod:

info@mariuszstepnik.com

Twój Partner w Świecie Sztuki i Piękna

Ambasador Domu Emisyjnego Manuscriptum

TOP