Biblia Maxima

Z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę,
Dom Emisyjny Manuscriptum wraz z fundatorem oprawy Mariuszem Stępnik
przedstawia najbardziej widowiskowe Pismo Święte w historii wydawniczej naszego kraju.


Cena 39.000 PLN

O szczegóły lub dostępność zapytaj pod: info@mariuszstepnik.com

„Fundatorem projektu oprawy jubilerskiej Biblii Maxima jest Mariusz Stepnik, przedsiębiorca działający na światowych rynkach, uznany w swojej branży i dziedzinie outsourcingowej. Od dłuższego czasu, pod wpływem żony, interesuje się szeroko rozumianą sztuką, bierze udział oraz sam organizuje wernisaże. Jego ambicją jest dać przykład biznesowej filantropii wspierającej sztukę w Polsce. Jako strategiczny partner Domu Emisyjnego Manuscriptum - idąc za przykładem Fundacji księcia Czartoryskiego, która w XIX wieku ufundowała oprawę dla Złotego Kodeksu Pułtuskiego - wyszedł z inicjatywą wykonania oprawy dla Biblii Maxima i ufundował jej projekt inspirowany średniowieczną oprawą introligatorską znajdującą się w Muzeum Wieków Średnich de Cluney we Francji, która również posłużyła za wzór Fundacji księcia Czartoryskiego...”

Z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, Dom Emisyjny Manuscriptum wraz z fundatorem oprawy Mariuszem Stępnik przedstawia najbardziej widowiskowe Pismo Święte w historii wydawniczej naszego kraju.

Biblia Maxima

Biblia MAXIMA, w oryginalnym tłumaczeniu Jakuba Wujka, jest jednocześnie pionierskim naukowym opracowaniem Nowego Testamentu, zawierającym kanony Euzebiusza. Jak w wiekach średnich tak i dziś kanony Euzebiusza ułatwiają „nawigację” po Ewangeliach.

Biblię MAXIMA rozpoczyna seria kunsztownych miniatur przedstawiających kanony Euzebiusza. W średniowieczu nie istniał podział Pisma Świętego na rozdziały i wersety. Zamiast tego tekst Ewangelii był podzielony na ponumerowane rosnąco fragmenty – perykopy. Kanony Euzebiusza to zestawienie tych perykop z różnych Ewangelii w odpowiadających sobie kolumnach. Dzięki temu łatwo odnaleźć podobne fragmenty, czy opisy tych samych wydarzeń u różnych Ewangelistów. Jak dotąd w Polsce tylko Biblia Królów (będąca mniejszym formatem Biblii MAXIMA, wydana również przez DEM ,w październiku tego roku) została w ten sposób oznakowana.

Biblia MAXIMA stworzona z zastosowaniem reguł, według których powstawały średniowieczne rękopisy, zachowuje ówczesne zdobienia, krój pisma i ilustracje, a także jubilerską oprawę wzorowaną na najpiękniejszych średniowiecznych manuskryptach.

Na ten niezwykły art.-book o wielkości 50/35 cm, ważący ponad 10 kg. składa się z ponad 150 kart pergamenaty (materiał imitujący wyglądem i fakturą pergaminu), oprawa została uszlachetniona 24 karatowym złotem i kamieniami jubilerskimi. Projekt oprawy Biblii MAXIMA został wybrany w specjalnym „plebiscycie wydawniczym” ogłoszonym podczas ostatnich Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Polacy zwiedzający Targi głosowali pomiędzy średniowieczną oprawą introligatorską przechowywaną w francuskim Narodowym Muzeum Wieków Średnich (Muzee de Cluny), a dziewiętnastowieczną oprawą ufundowaną przez Fundację Czartoryskich dla Ewangeliarza Płockiego.

Ostatecznie wygrał projekt oprawy średniowiecznej, który zostanie zrealizowany dzięki fundatorowi Mariuszowi Stępnik.

galeria

Biblia Maxima

stępnik luxury

Biblia Maxima

Cena:

39.000 PLN

O szczegóły lub dostępność zapytaj pod:

info@mariuszstepnik.com

Twój Partner w Świecie Sztuki i Piękna

Ambasador Domu Emisyjnego Manuscriptum

TOP