Mariusz Stępnik

„PIĘKNO DLA CIEBIE”

Szanowni Państwo! Zapraszając w ten unikalny, jednocześnie dostępny jak nigdy dotąd świat, który został stworzony z myślą o Was i naszych kolejnych pokoleniach, chcę posłużyć się cytatem z „Biesów” Fiodora Dostojewskiego:

„Czy wiecie, że ludzkość może obejść się bez Anglików, może obejść się bez Niemców, że nie ma dla niej nic łatwiejszego, niż obejść się bez Rosjan, że do życia nie jest potrzebna ani nauka, ani chleb, lecz że jedynie piękno jest jej nieodzowne, gdyż bez piękna nic już nie będzie do zrobienia na tym świecie!”

Piękno… Sztuka najwyższej próby… Historia ludzkości zamknięta w obrazach i księgach, dziełach ponadczasowych… Czy to obszary zarezerwowane jedynie dla wybranych? Wydaje się, że jeszcze dziś wielu może tak pomyśleć poniekąd zamykając sobie na poziomie mentalnym drogę do wartości ponadczasowych, do przeżywania niesamowitych emocji i wzruszeń, kontemplowania niedoścignionego artyzmu.

Na szczęście prawda jest dziś zupełnie inna – wszystko jest dla każdego z nas, dla Ciebie! Dzięki rozwojowi technologii możemy w wirtualnym świecie oglądać jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki w wielu uznanych, odległych muzeach bez konieczności podróżowania, możemy je odwiedzać w dowolnie wybranej porze i przeżywać niezapomniane chwile. Ktoś powie, że to jednak nieco inna forma kontaktu, niebezpośrednia, nie wprost. W pewnym sensie można mieć takie odczucie, natomiast proszę docenić istotną różnice – będąc przykładowo w największym muzeum świata, jakim jest paryski Luwr, zwiedzając w tłumie, w dużym tempie, zazwyczaj będziecie Państwo mogli jedynie przez chwilę i z dużej odległości podziwiać arcydzieła. Podobnie zwiedzając Kaplicę Sykstyńską, tempo będzie ogromne no i zakaz fotografowania… Wydaje się, że czasu na kontemplację może braknąć, może pozostać spory niedosyt. Tymczasem w wirtualnym świecie będzie zupełnie inaczej i wydaje się, że to jednak pewna istotna przewaga!

My poszliśmy jeszcze dalej! Specjalnie dla Was gwarantujemy możliwość bezpośredniego obcowania z absolutnie unikalnymi działami sztuki, co więcej – umożliwiamy zakup (oczywiście w limitowanych edycjach) jedynych w swoim rodzaju manuskryptów i dzieł światowego dziedzictwa kulturowego. To już zupełnie inny, bardzo osobisty i bezpośredni wymiar obcowania ze sztuką oraz możliwość dzielenia się emocjami z bliskimi.

Okazuje się, że każdy z nas z zachwytem nie tylko ogląda takie dzieła, ale równie chętnie nabywa je dla siebie. Często pojawia się pytanie, jak głębokie są motywacje, dlaczego ludzie pragną mieć tego rodzaju unikaty na własność? Tu odpowiedzi są być może nieco zaskakujące, bo tych motywów jest wiele! Chcemy podzielić się z Państwem tymi występującymi najczęściej, bo dla nas te informacje były tyleż budujące, ciekawe co jednocześnie zaskakujące.

Tak więc dlaczego ludzie kupują trzytomową, jedyną w swoim rodzaju „Kaplicę Sykstyńską”, manuskrypt Mikołajka Kopernika „O Obrotach”, „Biblię Królewską” w złotej oprawie, czy wiele innych? Pierwszą z odpowiedzi jest potrzeba, chęć obcowania ze sztuką i dzielenia się nią z innymi, lub też pozostawienia po sobie takiej właśnie pamiątki potomnym. Ale to nie jedyna motywacja! Równie częstą jest wola sprawienia unikalnego prezentu na specjalne okoliczności, takie jak ślub, rocznica, ukończenie studiów i tym podobne. Co ciekawe, dziełami interesują się także różnego rodzaju firmy i instytucje, które traktują je jako pewnego rodzaju swoiste emblematy, eksponaty, bądź też jako najbardziej prestiżowe nagrody dla najlepszych pracowników. Co pewnie też ma znaczenie jest spora grupa osób, która traktuje zakup dzieł jako świetną inwestycję gotówki, szczególnie w dzisiejszych czasach. Prawda, że to ciekawe?

To, co stworzyliśmy, jest dla Państwa! Zapraszamy nie tylko pasjonatów historii, kultury i sztuki, ale wszystkich, którzy z różnych powodów, podobnie jak my ulegną fascynacji tak nieprawdopodobnymi dziełami, ich pięknem i historią. To zaproszenie dla każdego z nas, dla ludzi wrażliwych, kierujących się wartościami, dla ludzi chcących odnajdywać i budować być może po części swoje własne historie dla siebie i następnych pokoleń. Jesteśmy dla Was!

Twój Partner w Świecie Sztuki i Piękna

Ambasador Domu Emisyjnego Manuscriptum

TOP