Księga Umarłych

PAPIRUS POGRZEBOWY, znany również jako Księga Umarłych Ani - Papirus Ani, to jeden z najsłynniejszych starożytnych eksponatów znajdujących się w Dziale Starożytnego Egiptu British Museum.

Jest to z pewnością jeden z najbardziej kompletnych przedmiotów tego typu - jego całkowita długość wynosi prawie 24 metry. Choć papirus został pocięty na części, szczęśliwie tylko na jednym z trzydziestu siedmiu arkuszy powstałych w ten sposób brakuje zaledwie jednej winiety.

Większość arkuszy opatrzona jest winietami umieszczonymi w pasie wzdłuż górnej części tekstu; pozostałe arkusze ozdobione są winietami na całej swojej długości.

Arkusze 3, 4 i 37 zawierające Ważenie Serca, Inwokację do Ozyrysa oraz Górę Zachodniotebańską, zawierają wyłącznie winietę rozciągającą się na całej powierzchni każdego z arkuszy.

To właśnie dzięki tym winietom zawierającym niezwykle barwne, niemalże impresjonistyczne sceny, z których wiele wykorzystano w licznych publikacjach, Ani zawdzięcza swoją sławę. Ponieważ w związku z wymogami dotyczącymi muzealnej przestrzeni wystawowej zwiedzającym można udostępnić jednorazowo zaledwie niewielką liczbę arkuszy Papirusu Aniego, to właśnie te winiety stały się najbardziej rozpoznawalne.

Niemniej jednak, pozostałe arkusze, niewystawiane na widok publiczny, są równie bogato zdobione, przy czym wiele z nich przedstawia ogromną wartość naukową i z pewnością budziłoby duże zainteresowanie zwiedzających. Dlatego też, pomimo wydania w 1890 r. przez Sir Petera Le Page Renouf’a monstrualnego, kolorowego faksymile Papirusu Aniego oraz jego bardziej znanej, poprawionej drugiej edycji, wydanej przez Sir E.A. Wallis Budge’a, przez ostatnich sto lat dziełem mogli cieszyć się wyłącznie naukowcy. Niniejsze wspaniałe wydawnictwo z pewnością poszerzy grono zainteresowanych dziełem Aniego i zadziwi ich nie tylko niezwykłą jakością reprodukcji oryginalnych rysunków, ale także ich liczbą, zakresem tematycznym oraz bogactwem detali zawartym na tak małej powierzchni.

Po raz pierwszy w historii faksymile Księgi Umarłych wykonane zostało na oryginalnym papirusie

Papirusowy manuskrypt z kursywnymi hieroglifami i kolorowymi ilustracjami pochodzący z ok. 1250 p.n.e., stworzony został w XIX dynastii Nowego Królestwa starożytnego Egiptu dla tebańskiego pisarza Ani.

Zwój został skradziony z egipskiego magazynu rządowego w 1888 r. przez sir E. A. Wallisa Budge'a i wysłany do British Museum w którym znajduje się do dzisiaj. Przed wysłaniem manuskryptu do Anglii Budge pociął zwoje o długości siedemdziesięciu ośmiu stóp na trzydzieści siedem arkuszy o niemal równej wielkości, naruszając integralność zwoju.

Rzadkie winiety, hymny i rozdziały oraz opisowe i wprowadzające rozdziały sprawiają, że ma on wyjątkowe znaczenie w badaniu Księgi Umarłych i zajmuje wysokie miejsce wśród autorytatywnych tekstów tebańskiej wersji tego niezwykłego dzieła.

Czym była Księga Umarłych?

W starożytnym Egipcie wierzono, że dusza po śmierci potrzebuje pomocy w podróży przez Duat lub podziemia, do zaświatów. Temu właśnie służyły tzw. Księgi Umarłych.

Księga to termin najlepiej opisujący luźną kolekcję tekstów składających się z szeregu rytualnych zaklęć, napisanych przez rzesze kapłanów na przestrzeni 1000 lat. Występują w nich rysunki, pieśni i zaklęcia będące rodzajem ewolucyjnej kontynuacji wcześniejszych Tekstów Sarkofagów oraz Tekstów Piramid, datowanych na trzecie tysiąclecie p.n.e. oraz z późniejszego etapu historii Egiptu - na Trzeci Okres Przejściowy (XI-VII wiek p.n.e.).

Nie było jednej kanonicznej Księgi Umarłych. Zwoje papirusów, które przetrwały, zawierają rozmaite teksty religijne i różnią się znacznie ilustracjami. Prawdopodobnie niektórzy ludzie zamawiali swoje własne egzemplarze Księgi Umarłych, być może wybierając do nich zaklęcia, które uznawali za najważniejsze w ich przejściu w zaświaty. Księga Umarłych była najczęściej pisana pismem hieroglificznym lub hieratycznym, na papirusowym zwoju i ilustrowana winietami przedstawiającymi zmarłego i jego podróż w zaświaty.
Starożytni Egipcjanie nazywali ten zbiór teksów oraz ilustracji „Księgą Wyjścia w Ciągu Dnia”. Tak więc nazwa „Księga Umarłych”, jaką posługujemy się w odniesieniu do niej dzisiaj, nie była współczesna jej twórcom. Pierwszy raz użył jej w 1842 roku pochodzący z Niemiec archeolog Karl Richard Lepsius. Był on zarazem pierwszą osobą, która opublikowała wybrane fragmenty Księgi Umarłych.

galeria

Księga Umarłych

Specyfikacja faksymile

  • Tytuł: Księga Umarłych, Papirus pisarza Aniego
  • Pochodzenie: Grobowiec Ani, Teby, Egipt.
  • Data powstania: rok 1250 p.n.e.
  • Podłoże: Papirus
  • Tekst: hieroglif
  • Sygnatura: EA 10470. British Museum.
  • Nakład: 999 egzemplarzy w edycji limitowanej.
  • Akcesoria: luksusowa drewniana skrzynia polerowanego drzewa orzechowego, europejski certyfikat notarialny, suplement, rękawiczki.
  • ISBN: 978-84-948322-1-5

stępnik luxury

Księga Umarłych

Cena:

48.900 PLN

O szczegóły lub dostępność zapytaj pod:

info@mariuszstepnik.com

Twój Partner w Świecie Sztuki i Piękna

Ambasador Domu Emisyjnego Manuscriptum

TOP