Modlitewnik Tysiąclecia

Specjalna emisja przygotowana na 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Niezwykły Modlitewnik jako drogocenna pamiątka rodowa na pokolenia, w oprawie jubilerskiej.

HISTORIA ORYGINAŁU

„Modlitewnik Tysiąclecia” wzorowany jest na jednym z najstarszych zachowanych iluminowanych rękopisów liturgicznych, jakie pojawiły się na ziemiach polskich, czyli po prostu jednej z pierwszych polskich Ksiąg, „Sakramentarzu Tynieckim”. Nazwę zawdzięcza Opactwu Benedyktynów w Tyńcu, w którym był przechowywany. Można powiedzieć, że jest to najstarszy modlitewnik, związany z narodem polskim.

Powstał on w latach ok. 1060-1070 r. (czyli zaledwie 100 lat po przyjęciu przez Polskę chrztu). Zawierał modlitwy przeznaczone dla kapłana celebrującego Mszę świętą oraz najstarszy w Polsce zapis muzyczny w postaci cheironomicznej - to oznaczenia dźwięków bez pięciolinii umieszczone nad tekstem.

Niesamowita forma manuskryptu świadczy o jego przynależności do tzw. rękopisów królewskich. Spełniały one nie tylko funkcję liturgiczną, ale były także wyrazem bogactwa monarchii. Sakramentarz łączy się z postacią króla Bolesława Śmiałego lub Kazimierza Odnowiciela.

Rękopis „Sakramentarza Tynieckiego” zdobią bordiury, czyli dekoracyjne obramowanie kart. Tworzą prostokątne ramy wypełnione motywami liści i palmet, uzupełnione plecionką, a także kilkanaście mniejszych inicjałów wypełnionych złotą lub srebrną plecionką z motywami roślinnymi.

WSPÓŁCZESNE DZIEŁO

Artystyczne zdobienia księgi i kompozycja miniatur figuralnych zostały odtworzone w „Modlitewniku Tysiąclecia” z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. To nadzwyczajny wycinek historii osadzony we współczesne ramy.

Modlitewnik Tysiąclecia, posiada podobnie jak Złota Biblia Papieska ręcznie wykonaną oprawę jubilerską. Na awersie znajduje się najbardziej czczony i rozpoznawalny symbol chrześcijaństwa w Polsce, cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, inkrustowany 24-karatowym złotem oraz ozdobiony 63 kamieniami jubilerskimi. W oprawie umieszczono: 8 turkusów, 15 malachitów oraz 40 kryształów Swarovskiego osadzonych w koronie Królowej Polski.

Wnętrze to luksusowy papier, do tej pory produkowany w tradycyjny sposób, pochodzący z jednej z najstarszych na świecie, działającej do dzisiaj papierni "Fabriano" (rok założenia 1264). Tak, jak w oryginalnym Sakramentarzu, papier pozwala na przebicie iluminacji na drugą stronę.

W Modlitewniku Tysiąclecia umieszczono całostronicową miniaturę Maiestas Domini z przedstawieniem zasiadającego na łuku tęczy Chrystusa, którego wpisaną w mandrolę postać flankują dwa sześcioskrzydłe serafiny. W rogach ukazano cztery Istoty Żyjące: człowieka, orła, lwa i wołu – zgodnie z tradycją symbolizujące ewangelistów: Mateusza, Jana, Marka i Łukasza. Chrystus, którego głowę otacza nimb krzyżowy, jedną rękę wznosi w geście alokucji, w drugiej trzyma zaś otwartą księgę z wypisanymi słowami „REX REGU[M] ET D[OMI]N[U]S DOMINANTIU[M]” – wyjętym z Apokalipsy tytułem „Król nad królami i Pan nad pany”.

NIEZWYKŁY SKARB RODZINNY

Modlitewnik Tysiąclecia stanowi narzędzie niezbędne dla każdego katolika. Zawiera nie tylko modlitwy i pieśni, ale również fragmenty katechizmu, dzięki czemu możemy stosować go również podczas uroczystości.

Modlitewnik Tysiąclecia został wyemitowany w 1717 egzemplarzach, na pamiątkę uroczystej koronacji obrazu Matki Boskiej w Częstochowie.

Modlitewnik Tysiąclecia przechowywany jest w worku w kolorze purpurowym. Do zestawu dołączamy również rękawiczki bawełniane, aby ułatwić bezpieczne obchodzenie się z modlitewnikiem i jego złotymi kartami. Dzięki Certyfikatowi Autentyczności, potwierdzonemu własnoręcznym podpisem Zarządu Wydawnictwa, Modlitewnik Tysiąclecia, może stanowić również wyjątkowy prezent oraz niezwykłą pamiątkę na pokolenia.

galeria

Modlitewnik Tysiąclecia

stępnik luxury

Modlitewnik Tysiąclecia

Limitowany nakład wyprzedany

- PLN

O szczegóły lub dostępność zapytaj pod:

info@mariuszstepnik.com

Twój Partner w Świecie Sztuki i Piękna

Ambasador Domu Emisyjnego Manuscriptum

TOP