Artystyczne zdobienia księgi i kompozycja miniatur figuralnych zostały odtworzone w „Modlitewniku Tysiąclecia” z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. To nadzwyczajny wycinek historii osadzony we współczesne ramy.
Modlitewnik Tysiąclecia, posiada podobnie jak Złota Biblia Papieska ręcznie wykonaną oprawę jubilerską. Na awersie znajduje się najbardziej czczony i rozpoznawalny symbol chrześcijaństwa w Polsce, cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, inkrustowany 24-karatowym złotem oraz ozdobiony 63 kamieniami jubilerskimi. W oprawie umieszczono: 8 turkusów, 15 malachitów oraz 40 kryształów Swarovskiego osadzonych w koronie Królowej Polski.
Wnętrze to luksusowy papier, do tej pory produkowany w tradycyjny sposób, pochodzący z jednej z najstarszych na świecie, działającej do dzisiaj papierni "Fabriano" (rok założenia 1264). Tak, jak w oryginalnym Sakramentarzu, papier pozwala na przebicie iluminacji na drugą stronę.
W Modlitewniku Tysiąclecia umieszczono całostronicową miniaturę Maiestas Domini z przedstawieniem zasiadającego na łuku tęczy Chrystusa, którego wpisaną w mandrolę postać flankują dwa sześcioskrzydłe serafiny. W rogach ukazano cztery Istoty Żyjące: człowieka, orła, lwa i wołu – zgodnie z tradycją symbolizujące ewangelistów: Mateusza, Jana, Marka i Łukasza. Chrystus, którego głowę otacza nimb krzyżowy, jedną rękę wznosi w geście alokucji, w drugiej trzyma zaś otwartą księgę z wypisanymi słowami „REX REGU[M] ET D[OMI]N[U]S DOMINANTIU[M]” – wyjętym z Apokalipsy tytułem „Król nad królami i Pan nad pany”.